Medytacje
Medytację rozumiem w bardzo prosty, pierwotny sposób - "medytować", to dla mnie prawie to samo, co "rozmyślać". Jednak medytacja to coś więcej niż strumień myśli. W sposób nieco bardziej opisowy i szerszy znaczeniowo medytację określiłbym jako "poddawać coś obróbce umysłu". Poniżej zamieszczam różne własne spostrzeżenia, choć niekoniecznie będące wynikiem medytacji - to, co mnie poruszyło.
Duch i dusza - cz. 2.
—
przez Karma Yonten Gyamtso
—
ostatnio zmodyfikowane
2019-07-01 16:35
Ostatnie rozważania poświęciłem prawie w całości duchowi, choć miałem pierwotnie zamiar skonfrontować go z duszą. Teza, że duch to coś innego niż dusza, zrodziła się we mnie w chwili, gdy uświadomiłem sobie, że różnica w nie jest tylko w stosowanym nazewnictwie.
Stawiając tezę, że duch nie jest tożsamy z duszą, wypada się zastanowić czym w takim razie będzie ta druga? Precyzyjna odpowiedź nie jest łatwa - być może nie jest nawet możliwa. O ile w przypadku ducha dość precyzyjnie można powiedzieć, że chodzi o byt niematerialny, to z duszą aż tak prosto sprawa nie wygląda. Można jednak co nieco powiedzieć o atrybutach duszy, co do których nie będzie większych kontrowersji.
Duch i dusza.
—
przez Karma Yonten Gyamtso
—
ostatnio zmodyfikowane
2019-06-17 19:34
Z pojęciami "duch" i "dusza" spotykamy się się nader często. Równie często pojęcia te są ze sobą utożsamiane, lub mylone. Z drugiej strony jednak są sobie na tyle bliskie, że w wielu kontekstach nie ma potrzeby ich rozróżniania.
Mapa, czyli analogia.
—
przez Karma Yonten Gyamtso
—
ostatnio zmodyfikowane
2019-05-16 21:01
Analogia jest to próba przedstawienia cech jakiegoś bytu poprzez opisanie jego podobieństwa do innego. W analogii pomocniczy byt i jego cechy stają się symbolami tego, co usiłujemy wytłumaczyć - czyli tak, jak w mapie. Jednak aby skutecznie rozumieć mapę musimy poznać stosowane w niej symbole i rozumieć, że mapa nie jest terenem - jest tylko jego symbolem.
Życie w Matrix-ie.
—
przez Karma Yonten Gyamtso
—
ostatnio zmodyfikowane
2019-03-07 10:44
20 lat temu bracia (jeszcze wtedy) Wachowscy nakręcili pierwszą część "Matrixa" i świat zachłysnął się wizją świata będącego iluzją. Warto jednak zauważyć, że nie byli pierwsi - pewnie musielibyśmy się cofnąć aż do Platona.
Kreacja pieniądza.
—
przez Karma Yonten Gyamtso
—
ostatnio zmodyfikowane
2018-11-28 16:05
Ekonomia to dziedzina odległa od moich zainteresowań, więc zaznaczam, że nie jestem w niej fachowcem. Jeśli ktoś znajdzie jakieś luki w moim rozumowaniu - niech mi wybaczy. Temat mnie zainteresował z racji porównania go do alchemii, gdzie Adept potrafi wytworzyć złoto, i robi to nie odbierając złota innym.