Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

DZIĘKUJĘ - uzdrawiające słowo

Od kilku lat prenumeruję czasopismo "Poczta Zdrowia" stworzone i prowadzone przez Jean-Marc Dupuis. Jest to wyjątkowa pozycja, bo popularyzuje zdrowie w ujęciu jak najbardziej holistycznym. Często poruszane tematy dotykają tej materii w sposób bardzo niestandardowy: w ostatnim numerze autor podkreśla znaczenie uczucia wdzięczności dla zdrowia jednostki.

Dla każdego mistyka wdzięczność to jedno z najwznioślejszych uczuć. Nie wyobrażam sobie ścieżki rozwoju duchowego bez pielęgnowania i rozwijania wdzięczności. Seneka Starszy twierdził, że "Kto przyjmuje dobrodziejstwo z wdzięcznością, spłaca już pierwszą ratę". Uczucie to jest o tyle istotne, że jest w odróżnieniu do miłości bardzo konkretne, łatwe do zdefiniowania.

Powołując się na badania naukowe autor w artykule "Kilka uzdrawiających liter" twierdzi, że kiedy wypowiadasz DZIĘKUJĘ:

  • zwalnia serce,
  • ciśnienie tętnicze spada,
  • zmniejsza się zagrożenie chorobą Alzheimera,
  • poprawia się sen,
  • wzmacnia się naturalna odporność.

Wartość zdrowotna używania tego słowa jest znacznie szersza:

  • zmniejsza się ryzyko zawału,
  • oraz ryzyko demencji i depresji,
  • poprawia się sen,
  • a także siła woli i motywacja na uprawianie sportu czy jedzenie mniejszej ilości słodyczy.

Wielką zaletą korzystania z tej metody jest to, że nic nie kosztuje, no i nie ma niepożądanych skutków ubocznych.

Badania naukowe nad wdzięcznością.

Ponieważ czasopismo, tak, jak wspomniałem powyżej, ma ambicje propagowania badań naukowych, również w tym przypadku są one podane - cytuję tu je w całości:

  • Londyńscy terapeuci, którzy prosili pacjentów o odczuwanie codziennie odrobiny wdzięczności, stwierdzili, że pacjenci ci spali lepiej i mieli mniejsze nadciśnienie po upływie dwóch tygodni.
  • Lekarze z Bostonu (Stany Zjednoczone) stwierdzili, że pacjenci po próbie samobójczej poddawani ćwiczeniom psychologicznym zmierzającym do wzmocnienia odczuwania wdzięczności doświadczyli zmniejszenia poczucia beznadziei w 90% przypadków.
  • Zespół naukowców z Irlandii wykazał, że w grupie, której uczestnicy mieli codziennie zanotować pięć powodów wdzięczności, poziom stresu i depresji spadł o 27%.
  • W latach 90. ubiegłego wieku w Kalifornii profesor Emmons wykazał poprawę stanu zdrowia swoich studentów i pacjentów cierpiących na poważne schorzenia nerwowo-mięśniowe, od kiedy notowali codziennie przez trzy miesiące pięć pozytywnych wydarzeń w ich życiu.

Jak praktykować wdzięczność?

Artykuł zawiera też garść praktycznych porad - można np. prowadzić dziennik, w którym codziennie notujemy pięć powodów zadowolenia lub przeprowadzić krótką medytację lub modlitwę wdzięczności za zdarzenia mijającego dnia. Należy oczywiście nie tylko wzbudzać w sobie wdzięczność, ale stosować ją w praktyce dziękując innym przy każdej okazji.

Jednak wszystko to może mieć zastosowanie, gdy mamy komu być wdzięczni. Tylko, gdy otrzymaliśmy w jakiejś formie coś od innych możemy być wdzięczni... Szczęście to jedyna rzecz, jaka się mnoży, gdy się ją dzieli!

Jeśli jednak nie mamy z kim dzielić naszego uczucia, to i tak nie powinniśmy przestawać go pielęgnować. Dziękować można Naturze, Bogu lub zmarłym.

Ostatnia myśl z tego artykułu:

Kiedy wyrażanie wdzięczności osiąga wymiar społecznościowy, wspólnotowy, staje się łatwe, oczywiste, przyjemne i konstruktywne.